DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
Ako začať s airsoftom
Je niekoľko možností ako začať s airsoftom. Nasledujúci postup je môj osobný názor, ktorý sa nemusí zhodovať s inými, preto ho neberte ako jediný vhodný postup. Tento článok je určený pre začiatočníkov ktorý hľadajú odpovede na časté otázky ohľadne nákupu prvého vybavenia a zorientovania sa v airsofte, v relatívne čo možno jednom článku.
 
Zoznámenie sa s teóriou airsoftu:
Úplne na začiatok je určite nutné naštudovať čo najviac informácií o airsofte z rôznych web stránok o základných herných pravidlách airsoftu a zvoliť si typ airsoftu ktorý vám vyhovuje. Airsoft sa rozdeľuje predovšetkým na tzv. Fun airsoft a Military airsoft, každý má svojich vyznávačov pričom záujem o military airsoft nevylučuje záujem o ten druhý a naopak.
 
 
Čo je military airsoft?
Zjednodušene povedané ide o airsoft ktorý má nasledujúce znaky:
- hráči sa organizujú podľa vojenskej hierarchie - družstvá (jednotky/teamy) majú velenie
- vybavenie hráčov (typ maskáčov, zbraní a iného) si volia hráči podľa zamerania svojho družstva a podľa možnosti a dostupnosti používajú čo najkvalitnejšie vybavenie ktoré je často totožné s vybavením armády a polície - maskáče, taktické vesty, obuv,helmy, laná, a pod.
  - trénujú a hrajú hry podľa možnosti čo najreálnejšie - družstvá majú reálnu a splniteľnú úlohu 
 
Čo je fun airsoft?
Zjednodušene povedané ide o hru, ktorá sa často podobá počítačovej hre.
- hráči hrajú v hocijakom oblečení - výnimkou nie sú tzv. vietnamské maskáče z tržnice,alebo tepláky
- zbrane a vybavenie si volí každý hráč podľa vlastnej voľby, veľkosti bankového konta a podľa toho čo sa komu páči
- hry majú charakter strieľačiek, ktoré majú rôznu úroveň a je závislá spravidla iba od zúčastnených jednotlivcov
- fungujúce družstvá sa tu vyskytujú skôr ojedinelo. Výnimočne sa organizujú hry/akcie, ktoré majú charakter čiastočne military a majú pointu. 
 
• Aký je rozdiel medzi Fun a Military airsoftom?
Fun - je zábavný airsoft, ktorému sa venuje prevažná časť airsoftovej komunity. Hlavné rozdiely sú:
- Typy hier -
Fun sa hrá na viacej životov (používa sa tzv. respawn) počas jedného scenára/hry s tým cieľom, aby si hráč zahral čo najviac počas niekoľkých hodín, počas ktorých sa hrá jedna, alebo viacej scenárov/hier a aby si pritom aj čo možno najviac zastrieľal, pričom herný scenár je vyslovene v zábavnom štýle, s malými alebo žiadnymi prvkami reality. 
Military airsoft sa väčšinou hrá na jeden život pre jednu hru, prípadne na regulovaný počet životov počas jednej hry/scenára, pričom sa kladie dôraz  na čo možno najväčšie simulovanie reality. Realita sa simuluje napr. plánovaním hry dlhšie dopredu, výberom vhodného scenára pri ktorom sa hra "šije"na zameranie toho ktorého teamu alebo na skupiny teamov, ktoré spolu trénujú už pred samotnou hrou. Počet hráčov/rozdelenie je známe iba niekoľkým organizátorom. Teamy/armády plnia počas hry stanovené úlohy, pričom sa s nepriateľom/súperom počas hry nemusia vôbec stretnúť a môže sa stať že si za celý deň ani raz nevystrelia. Záleží na vybranom scenári a na tom, ako sa podarí teamom/armádam splniť zverené úlohy. Úlohou ktorú pre team určí organizátor môže byť napr.: vy piati, choďte xx.mája do vyznačenej oblasti na mape a spravte prieskum na "nepriateľskom" území, na konkrétnych kótach, pričom budete mať podporu ďalších teamov iba po stanovenú líniu. Hrací priestor môže byť veľký ako jedna budova, aleboako celé pohorie - zbytočne sa neobmedzuje.
 
- Výstroj a vybavenie -
Fun sa hrá aj v maskáčoch ale aj v hoci akom inom odeve, preto sa niektorý hráči nazývajú teplákový. Nekladie sa dôraz na zladenosť výstroja a výzbroje podľa reálnych armádnych/policajných jednotiek a preto majú členovia v teamoch rôzne zbrane a niekedy používajú rôzne maskovacie vzory pre výstroja oblečenie. Takmer výlučne používajú fun hráči iba vysoko kapacitné zásobníky (hicapy), či už kvôli cene, alebo aj aby nemuseli často dopĺňať guličky/nabíjať a aby mohli čo najviac strieľať.
Military hráči sa spravidla zoskupujú do teamov, v ktorých sú konkrétne pravidlá pre používanú výstroj a výzbroj. Ak je team zameraný na US pechotu, tak podľa toho sa vystrojí rovnakým maskovacím vzorom maskáčov (USBDU), rovnakými typmi zbraní (M4), ak je team zameraný na boj v budovách, tak sa tiež vystrojí podľa toho (napr. zbrane MP5) a podobne. Keď že military hra vyžaduje reálne prvky, tak sa používajú takmer výhradne iba nízko kapacitné zásobníky/tlačáky. Nie je neobvyklé keď sa military team snaží svojím vybavením kopírovať reálnu jednotku, samozrejme do istej možnej miery.
- Spôsob hrania a organizovanosť-
Fun airsoft hrajú aj hráči ktorý nie sú členmi konkrétnych teamov a počas hry preto nieje kladený až taký dôraz na teamovú hru.
Naopak military airsoft teamy majú konkrétne pravidlá fungovania, ktoré svojou personálnou štruktúrou, výcvikom a vybavením sa približujú reálnym vojenským/policajným jednotkám - fungujú tam vzťahy nadriadený/podriadený aby sa zabezpečilo optimálne fungovanie počas hier/akcií a aby ich činnosť bola čo možno najefektívnejšia. Military teamy sa snažia (mali by sa snažiť) aj o adekvátnu prípravu na hru a snažia sa trénovať podľa reálnych taktík a zručností. Dalo by sa povedať že viacej trénujú ako hrajú akcie, pričom sa netrénuje iba streľba ale všetky potrebné činnosti a zručnosti (komunikácia, navigácia, maskovanie, taktika..).
Praktické zoznámenie sa s airsoftom:
Ďalším krokom - keď už máte akú takú predstavu o airsofte - by mala byť vaša účasť na niektorej airsoftovej akcii na ktorej sa zoznámite osobne s ľuďmi okolo airsoftu. Ak nemáte nikoho vo vašom okolí, kto sa venuje airsoftu, tak ešte pred tým ako sa ocitnete na airsoftovom bojisku odporúčam navštíviť miestny airsoftový najlepšie kamenný obchod, kde sa dozviete o cenách vybavenia a zbraní, na mieste vás poinformujú o aktuálnom dianí v airsofte vo vašom okolí, prípadne získate ďalšie kontakty na potrebných ľudí a samozrejme si na mieste v kľude môžete pozrieť a chytiť zbrane používané pri hre.
Vhodné je tiež vopred kontaktovať vami vybraný team, alebo niekoho kto vás vezme na prvú akciu. Kontaktov je na internete dosť, stačí zájsť na kľúčové airsoft portály a o chvíľu máte emailové alebo aj ICQ kontakty. Alebo spolu s rovnako zmýšľajúcimi kamarátmi môžete kontaktovať požičovňu airsoft vybavenia za účelom vyskúšania si airsoftu takpovediac na živo, bez zbytočných počiatočných investícií do vlastnej výzbroje a výstroja a po jednej/dvoch niekoľko hodinových akciách sami zistíte či vás to chytilo alebo nie.   
 
Nákup prvej zbrane a vybavenia:
- Zbraň -
Najlepšia zbraň je taká, ktorá funguje a ktorú máte pri sebe keď je treba. Neexistuje žiadna dokonalá a úplne najlepšia zbraň a už vôbec nie najlepšia pre každého a pre každú situáciu.
Ak ste už rozhodnutý dať sa na airsoft, t.j. kúpiť si vlastnú airsoft zbraň, tak predpokladám že už niečo viete o tom ako sa airsoft zbrane rozdeľujú a ako fungujú. Pred tým ako sa rozhodnete pre konkrétnu zbraň tak odporúčam vyskúšať viacero vhodných typov/modelov aby ste zistili ako sa vám držia a či sa vám dobre miery.
Odporúčam kupovať hneď jednu primárnu dlhú zbraň AEG a jednu záložnú krátku zbraň manuál (alebo AEP), všetko od spoľahlivého výrobcu Tokyo Marui (TM) so zárukou. V súčasnosti dosť populárne lacné čínske airsoft zbrane odporúčam kupovať iba ak máte skúsenosti a dostatok informácií o konkrétnom modely zbrane, lebo ľahko sa môže stať že nakúpite lacno niečo, čo pri hre prakticky nevyužijete a budú to iba vyhodené peniaze. Typ zbrane si vyberte podľa toho aké sú vo vašom teame, alebo ktoré sa čo najviac prakticky hodia na spôsob airsoftu a do prostredia v ktorom budete hrať.
Desert Eagle nieje vhodná ako sekundárna/záložná zbraň ktorú by ste celý deň nosili za opaskom..
Neodporúčam kupovať prvú zbraň podľa toho ktorá sa vám páči, lebo predpokladám že ju chcete používať a nie sa na ňu pozerať vo vitríne. Zbraň vyberajte rovnako účelne ako by išlo o kosačku, vŕtačku, alebo bicykel.
 
Príklad:
Ak vás zaujíma boj v budovách kúpte si AEG zbraň typu MP5 podľa toho ako vám sedí v ruke. Najlepšou MP5 do budovy je MP5K PDW, prípadne MP5 A4 resp. A5. Ak chcete zbraň vhodnú i mimo budovu, tak voľte zbraň kompaktných rozmerov, ktorá je vhodná aj na neskorší upgrade. Vhodnými sú najmä: G36C, AK47, SIG552, M4A1, M733Commando. Ak požadujete väčšiu kapacitu akumulátora pre prípadný upgrade, tak odporúčam kúpiť zbrane s veľkou pevnou pažbou, do ktorých vám vojdú rozmerovo väčšie batérie bez predchádzajúcich úprav tela zbrane: AK47, MP5A4, M4 Knights SR-16, M16A2 (A1).
Schválne som začal spomenutím TM MP5 a TM G36C. Je to hlavne z dvoch dôvodov:
1. osobne tieto typy s úspechom používam niekoľko rokov.
2. ide o vychytaný design zbrane s prirodzenou ergonómiou, hlavne pri rýchlom mierení na rôzne vzdialenosti.
Porovnateľne dobrú ergonómiu ponúkajú i zbrane typu M4/M16.
Z konštrukčného pohľadu sú najlepšie zbrane s mechaboxom/prevodovkou verzie 3 a vyššie, pre ich tuhosť a jednoduchšiu upgradovateľnosť: G36C, AK47, Sig552, MP5K PDW, P-90.
Ako záložnú manuálnu zbraň odporúčam osvedčený manuál TM Glock17, H&KUSP, alebo Berettu M92F alebo vz.61Scorpion. Komu nevadí vyššia cena AEP pištolí, pre toho bude vhodnejší GlockG18C, alebo H&K USP, ktoré sú výkonovo plnohodnotné elektrické airsoft zbrane vhodné pre boj v budove.
Najdôležitejšie parametre zbrane
- Výkon zbrane: aspoň 250 FPS pre primárnu airsoft zbraň. Štandardne sa výkon meria v jednotkách FPS s použitým strelivom 0,20g. Táto hmotnosť sa považuje za minimálnu vhodnú hmotnosť guličky pre hry typu hráč proti hráčovi (na terč vám postačia aj hračkárske zbrane pre BB guličky s 0,12g).
Hmotnosť používanej guličky zdôrazňujem z dôvodu že niektorý výrobcovia (hlavne čínsky) toto pravidlo nedodržiavajú, merajú a uvádzajú v popise zbraní výkon s ľahšími guličkami 0,12g. Kvôli predchádzaniu zranení protihráčov by zbraň nemala mať výkon väčší ako 450 FPS. Čím výkonnejšia zbraň, tým lepšie pretože protihráči pocítia zásah spoľahlivejšie.
 
- Ergonómia držania a mierenia: je taktiež veľmi dôležitá, pretože zbytočne si budete kupovať síce na oko peknú zbraň, no nebude vám "sedieť" v ruke, prípadne bude dlhá do budovy alebo ťažká.
Všetky spomínané AEG, AEP i manuálne airsoft zbrane - ktoré majú byť vaše prvé zbrane - odporúčam kupovať od značkového výrobcu Tokyo Marui (TM). Sú konštruované na BB guličky 6mm s hmotnosťou 0,25g. Ide o spoľahlivé airsoft zbrane za primeranú cenu.
K vašej prvej zbrani si určite kúpte tiež prepravné puzdro na zbraň vhodnej veľkosti, alebo streleckú tašku, prípadne celtu. Na verejnosti je zakázané nosiť nezakryté zbrane a zbytočne budete na seba pútať pozornosť. Uvedomte si, že nijaký seriózny airsofťák nechce, aby sa jeho koníček dostal do zlého svetla.
Ku zbrani si nezabudnite kúpiť i kvalitný popruh - najlepšie trojbodový. Lacné popruhy sa môžu počas dynamickej záťaže rozpadnúť, pričom pri následnom páde sa zbraň môže poškodiť.
Výrobcovia zbraní ACM
ACM=All China Made.
Obecne povedané - aj pri airsoftových zbraniach platí, že "nie sme tak bohatí aby sme si kupovali lacné veci". A keďže každý máme inú výšku cenového stropu a nie každý si môže dovoliť značkovú zbraň, tak sa pozrieme bližšie aké sú alternatívne možnosti nákupu prvej airsoft zbrane.
- Čínske zbrane = nestála kvalita -
Po skúsenostiach s niekoľkými kusmi rovnakých zbraní AEG i manuálov (rovnaký model i výrobca) môžem konštatovať skutočnosť, že aj keď sú tieto zbrane podstatne lacnejšie ako japonské, tak sú na akciách vysoko použiteľné a môžu nenáročným záujemcom o airsoft ušetriť na začiatku nemálo peňazí.
Zdôrazňujem že môžu - ale nemusia. Všetko totiž záleží na konkrétnom výrobcovi a konkrétnom modeli a často i od konkrétneho kusu.
Pretože existuje veľa čínskych výrobcov a ich modely sa na seba veľmi podobajú, určíme si praktické znaky lacnejších vhodných zbraní pre airsoft hru - aké vlastnosti by mala mať taká zbraň:
- kovový mechabox pre elektriky AEG
- mechabox kompatibilný s japonskými výrobcami
- hop-up
- zásobníky zameniteľné s japonskými výrobcami (platí hlavne pre elektriky)
- minimálny výkon elektriky cca 250 FPS /0,20g BB
- minimálny výkon manuálu cca 200 FPS /0,20g BB
- akumulátor a motorček kompatibilný so štandardom = 8,4V akumulátor
- konektor pre kompatibilný akumulátor, aby sa dal dokúpiť kvalitnejší originál s možnosťou výmeny počas hry.
Čo očakávať od lacnejšej čínskej zbrane v porovnaní s japonskou?
Čínsky výrobcovia a výrobcovia nižšej cenovej triedy: JG, D-Boys, ACM (All China Made), Well, STTi(s), STTi (SRC), CA (Sport Line), Double Eagle, UTG, a iní. Niektorý čínsky výrobcovia môžu mať vizuálne rovnaké modely, avšak používajú kvalitatívne rozdielne materiály, medzi ktorými sa nájdu i celokovové modely s drevenými doplnkami a vyšším výkonom.
Niektorý výrobcovia iba upgradujú mechaboxi iných výrobcov a inak vylepšujú svoju ponuku rôznym príslušenstvom.
- niektoré modely majú nižší výkon = nižší dostrel zbrane
- menej kvalitné hlavne = nižšia presnosť streľby
- nižšia kvalita dodávaných akumulátorov = potreba dokúpiť kvalitnejší s dlhšou výdržou
- niektoré modely majú niektoré časti tela zbrane plastové v porovnaní s japonským TM (v lepšom prípade naopak)
- zásobníky môžu vykazovať vady podávania guličiek BB do zbrane počas streľby = vhodné dokúpiť originálny (TM, ICS, GP, CA ..)
- niektoré kusy môžu mať výrazne nižší výkon, môže sa zasekávať mechabox = od začiatku mať nablízku dobrý servis, alebo šikovné ruky a počítať s nutnou kúpou nových dielov
- rôzne výrobné tolerancie znemožňujú jednoduchú výmenu súčiastok = mať nablízku dobrý servis, alebo šikovné ruky.
+ materiály tela a mechaboxu sú na dobrej úrovni
+ výkon/dostrel a presnosť je použiteľná pri hre
+ niektoré modely majú vyšší výkon
+ cena = všetko základné je v cene (hicap, akumulátor, nabíjačka).
Konkrétne vhodné modely - manuály:
- TM Scorpion Vz.61, TM Glock17
AEP - krátke elektriky: 
- TM Glock 18C AEP
- STTi (s) AEP G18C , G18C CM.030
- STTi (s) AEP USP
AEG - elektriky:
- všetky recenzované na našej stránke
- TM H&K G36C, TM H&K MP5-J, TM H&K MP5K PDW, TM H&K MP5 A4 (HG) a A5, TM SIG 552, TM Colt M733 Commando, TM Colt M4A1 Carbine NEW, TM P-90, TM AK-47 B-Spetsnaz a AK47.
- JG G36C, JG MP5J, JG MP5A4, JG M733, one piece barrel, JG M16A3, one piece barrel, JG M4S-System, JG AK47, CYMA AK47 (CM.028), M4 R.I.S FULL METAL P&J, PJ249 MK PARA, BI-3981 FULL METAL[P&J/Boyi], M89A(UMP), MP5J CM.027, a iné.

Ak chcete seriózne hrať airsoft, tak sa zďaleka vyhnite tzv. Low Power AEG, ktoré majú nepoužiteľný výkon pre hru, plastové mechaboxi a nekompatibilné zásobníky a batérie - sú vhodné iba na terčovú streľbu v interiéry. Zvyčajne sú určené pre ľahké BB guličky 0,12g.
 
- Guličky -
Odporúčam kupovať kvalitné BB guličky Tokyo Marui (TM), ktoré oceníte pri spoľahlivom podávaní v zásobníku a spoľahlivej streľbe pri hre, kde víťazstvo je záležitosťou niekedy aj dvoch dobre vystrelených guličiek. Guličky TM sú dlhodobo najkvalitnejšie BB za priaznivú cenu. Okrem guličiek Tokyo Marui môžete vyskúšať strelivo aj od iných renomovaných výrobcov, napr. od: Guarder, KSC Perfect, Toy Jet, Marushin, prípadne ICS. Tieto guličky sú v strednej alebo vyššej cenovej hladine, no sú oveľa kvalitnejšie a ich spoľahlivosť v zbrani oceníte hlavne pri hre.
Odporúčam používať guličky s hmotnosťou 0,25g a prípadne ľahšie 0,20g ktoré sú vhodné do budovy - majú väčšiu rýchlosť a menšiu dopadovú energiu. 
Teoreticky je možné guličky opätovne použiť, ale jedine v prípade že
gulička po predchádzajúcom vystrelení nenarazila do tvrdej prekážky a bola
by adekvátne očistená od prachu - čo by znamenalo každú guličku pozrieť z
každej strany. Ak narazí gulička na tvrdú prekážku tak sa mierne zdeformuje/poškodí jej povrch, ktorý by neskôr mohol zapríčiniť nepodanie guličky zo zásobníka do zbrane, upchatie hlavne poškodenou guličkou alebo aj poškodenie hop-up gumičky ktorá zabezpečuje jej rotáciu. Rovnako nepriaznivo pôsobí aj gulička zašpinená manipuláciou so špinavými rukami, alebo nekvalitná/chybná nová gulička.
Presná streľba a dlhá životnosť zbrane = vždy nové kvalitné guličky!
 
- Akumulátor a nabíjačka -
Kúpte si vhodný akumulátor (7,2 - 8,4V - 9,6V) pre váš konkrétny typ zbrane a vhodnú nabíjačku.
Pozor - niektoré zbrane majú navzájom nekompatibilné konektory a nemožno akumulátory zamieňať. Tzv. inteligentné nabíjačky sú lepšie, lebo spoľahlivejšie a šetrnejšie nabíjajú aj čiastočne vybitý NiCD akumulátor.
 
- Zásobníky -
K hre budete potrebovať dostatočný počet zásobníkov. Odporúčam kupovať zásobníky od rovnakého výrobcu ako zbraň. V prípade ak kupujete od iného, tak zbraň vezmite do obchodu a vyskúšajte či funguje, ináč riskujete.
K tlačákom sa vám zíde rýchloplnička.
 
- Maskáče -
V stredoeurópskom podnebí sa uplatnia maskovacie vzory typu "woodland"- sú to tzv. fľakaté maskáče s prevažujúcimi zelenými a hnedými odtieňmi farieb. Rekreačným hráčom postačia neznačkové (Miltec=Sturm),vážnejším záujemcov o airsoft odporúčam SR/ČR/US/BW/GB/FR/..originálne maskáče, alebo kvalitné napodobeniny napr. od firmy Tru Spec.
 
- Obuv -
Najvodnejšia je vysoká armádna obuv do terénu, alebo tmavohnedá/čierna outdoorová obuv. Do blatistého terénu sú najvhodnejšie topánky s podrážkou typu Panama. Najlepšie sú trekingové ponožky z funkčnej pleteniny - dostať v športových obchodoch.
 
- Rukavice -
Sú dobré na ochranu rúk pred bolestivým zásahom do článkov prstov alebo nechtov. Na maskovanie sú vhodné napr. tzv. Spando, Army- mne sa osvedčili zateplené.
 
- Chrániče -
Odporúčam hlavne chrániče kolien. Oceníte ich pri streľbe v kľaku.
 
- Čiapka/klobúk -
Vždy si kupujte pokrývku hlavy v maskovacom vzore vašich maskáčov, alebo v olivovej zelenej farbe - v zime keď je sneh, je vhodná i v bielej farbe. Do lesa je vhodnejší klobúk- nenaprší vám za golier. V horúčave vám postačí šatka, v zime oceníte pletenú čiapku alebo kuklu. Niektorý hráči používajú i kevlarové helmy, moskytiéry a pod.
 
- Taktická vesta -
Vestu vyberajte podľa maskovacieho vzoru vašich maskáčov a typu zásobníkov vašej zbrane - zásobníky AK47 sa nezmestia do vesty určenej pre M16. Vyberajte i podľa toho či chcete nosiť na akciách batoh a k veste si môžete kúpiť i vhodné sumky (puzdra na zásobníky) a nezabudnite na vhodný opasok, či poľnú fľašu na vodu.
 
- Príslušenstvo -
Pre prípad čistenia hlavne a tela zbrane sa vám zíde silikónový olej. Konkor alebo iné oleje určené na skutočné zbrane nepoužívajte - sú agresívne a poškodíte si airsoftovú zbraň.
V teame vám poradia akú vysielačku kúpiť, chemické svetlo pre celodenné a nočné akcie a časom sami zistíte aké ďalšie príslušenstvo sa vám zíde (napr. ďalekohľad, kolimátor, taktická baterka ..).
Na záver odporúčam: pravidelne a často si čítajte (nielen na dobrú noc) notoricky známi článok o pravidlách airsoftu.
 
Tvorba webových stránek na WebSnadno.cz  |  Nahlásit protiprávní obsah!  |   Mapa stránek